Uyuz İlaçlama

Halk arasında uyuz böceği olarak adlandırılan akar için yapılan uyuz ilaçlama, dezenfeksiyon ve fumigasyon uygulamaları dahil tüm böcek ilaçlama ve haşere mücadelesine verilen isimdir. Sarcoptes scabiei olarak bilinen bu akarın yayılması engellenmediği takdirde insan sağlığına büyük zarar vermektedir. Uyuzun tedavisi kişisel tedavi yanı sıra çevresel tedaviyi de içerdiği için sıkıntılı ve zorlu bir süreçtir. Bir uyuz vakası ve salgını ile karşılaşınca kişisel tedavilerin yanında profesyonel böcek ilaçlama ve çevre dezenfeksiyonu hizmeti almak en güvenilir ve tedaviyi destekleyen yoldur. Uyuz salgınına maruz kalmışsanızsanız veya şüpheleniyorsanız dahi çevre hijyeni sağlamak için dezenfeksiyon konusunda uzman ve uyuz böceği konusunda yetkin bilgiye sahip Ekibimize her zaman ulaşabileceğinizi unutmayın.

Uyuz Hastalığı Nedir?

Uyuz hastalığına sebep olan uyuz böceği (akarı) deriyi işgal ederek bu hastalığa sebep olur. Uyuz böceği olarak bilinen bu mikroskobik akarlar tedavi edilmediğinde aylarca cildinizde yaşayabilir. Önce cildinizin yüzeyinde çoğalırlar ve daha sonra içine girerek ve yumurta bırakırlar. Bu eylem, ciltte kaşıntılı, kırmızı bir döküntü oluşmasına neden olur.
Dünyada herhangi bir zamanda güvenli kaynaklardan bildirilen yaklaşık 130 milyon uyuz vakası oluşmaktadır. Doğrudan cilt teması ile bir kişiden diğerine kolayca geçebilen oldukça bulaşıcı bir durum olsa da, uyuz cinsel yolla bulaşan bir hastalık değildir.
Uyuz böceği (akarları) bu böcekler tarafından istila edilmiş giysiler veya yataklar yoluyla da bulaşabilir. Yakın temas gerekli değildir.
Uyuz rahatsız edici olsa da, genellikle etkili bir şekilde ortadan kaldırılabilir. Tedavi genellikle uyuz akarlarını ve yumurtalarını öldüren ilaçlardan oluşur. Uyuz çok bulaşıcı olduğundan, doktorlar genellikle uyuz olan bir kişiyle sık temas halinde olan tüm bir grup insan için de tedavi önerecektir.
Uyuz ısırıklarını ve belirgin kırmızı döküntüleri tanımak, tedaviyi daha hızlı bulmanıza yardımcı olabilir.

You may also like...

Call Now ButtonHEMEN ARA