Kırkayak İlaçlama

Kırkayaklar çok renkli hayvanlar değillerdir ve geneldeiki renkleri vardır. Bu renkler siyah ve kahverengidir. Ebatları itibariyle 7 cm den küçük  omurgasız böceklerdendir. Bu böceğinvücudunun her halkasın da 2 çift bacağı vardır ve çıyanlardan bu özellikleriyle ayırt edilebilirler. Kırkayaklar türlerine göre birbirlerinden farklılık gösterirler bu böceklerin çürük bitkilerle besleneni olduğu gibi etçil olanları da mevcuttur. Kırkayak türleri arasında 200 bacaklı olanları vardır ve kırk ayakların yaklaşık 8 bin türü vardır, yani en çok türe sahip böceklerden bir ide kırkayaklardır. Kırkayaklar nemli ortamlarda yaşarlar ve nemsiz ortamda çok uzun süre barınamazlar. Kırkayaklar ortamı bulduklarında çok hızlı çoğalır ve sayıları binlerceye ulaşabilir. Yaşam şartları ve ortamları olumsuzlaşırsa birlikte göç edebilme özellikleri vardır ve kendilerine daha uygun yaşam alanı bulana kadar ilerlerler.

Kırkayak çeşitleri ve neler yaparlar

A ) Genelde dış mekanlarda yaşarlar.
B ) İlaçlama yöntemleriyle mücadele edilmelidir ve özellikle kaynağının yani üreme bölgelerinin ve yuvalarının ilaçlanmasına gayret gösterilmelidir. Kırkayakları evlerimizden uzak tutmak stiyorsak, evlerimizin etrafındaki bitkisel yığınları temizlemeliyiz.
C ) Kırk ayaklar nemli ve bitkisel alanlarda buldukları ölü organik maddelerle beslenirler.
D) Kırkayaklara evlerde, balkonlarda, garajlarda,duvarlarda,bodrum ve çatı katlarında rahatlıkla rastlanabilir.
E ) Binalar dışında nemli  bölgelerde, gübresi ve humusu bol toprak alanlarda, çimenliklerde, yaprak altlarında, kısacası nemin bol olduğu tüm ortamlarda yaşayabilir, görülebilrler.

Kırkayak ilaçlama için Haşere Kontrol Tavsiyeleri

Kırkayaklar Diplopoda ailesine aittir ve bir eklembacaklıdır. Kırkayaklar tipik olarak kahverengi veya siyah renklidir ve uzunluğu 2,5 ile 5 cm arasında değişme eğilimindedir, ancak bazıları daha büyük olabilir. Kırkayaklar, çıyanların ( sık sık karıştırılan bir başka eklembacaklı) aksine, vücutlarının her bölümünde iki bacak kümesi olan ve hareket ettiklerinde bacaklarının dalga benzeri bir hareketle hareket ettiği görülen haşeredir. Adlarında söylendiği gibi kırk bacağı yoktur,  aslında 60 ile 400 arasında bacağa sahiptirler. Kırkayak kısa bacaklara sahiptir ve sahip olduğu bacak sayısına rağmen çok hızlı hareket edemez.

Kırkayak Evinize Nereden Gelir ?

Çoğu kırkayak nemli ve çürüyen bitki örtüsü ve yaprak çöpüyle beslenir. Hayatlarının çoğunu toprakta geçiriyorlar, ama aynı zamanda ağaçların altında bulunan yaprak çöpü ve enkazda da kışı geçirebiliyorlar. Bazen, kırkayaklar nemli yaşam koşullarını sağlayan evlerde de bulunabilir, ancak tipik olarak nem ve yiyecek eksikliğinden ölürler. Kırkayaklar ayrıca ışığı sever. Teraslarda, araba yollarında, ticari binalarda ve otoparklarda çok sayıda bulunabilir.

Kırkayaklar zehirli değildir,  ısırmaz ya da sokmaz. Kendilerini savunmak için korkunç bir sıvı yayabilirler. Bazı kırkayak türleri bu sıvıyı 5 ile 10 cm arasında püskürtebilir. Bu sıvı bazı kişilerde cildin tahriş olmasına neden olabilir ve hemen yıkanmalıdır. Ek olarak, kokudan kurtulmak için bazı ekstra fırçalamalar gerekebilir.

Kırkayak ilacı nerede Satılır ? Kırkayak Neyi Sevmez ? Ne Yapmalıyım?

Kırkayaklar, eğer evinize çok sayıda girerse, kurtulmak zor olabilirİstanbul ilaçlama, evinizden veya iş yerinizden kırkayaklardan kurtulmanız gerektiğinde en iyi seçimdir. Son derece bilgili, kapsamlı bir şekilde eğitilmiş haşere kontrol uzmanlarımız mülkünüzü tamamen inceleyecek ve ardından mülkünüzü mümkün olan en hızlı ve en güvenli şekilde kurtarmak için bir çözüm oluşturacaktır.

Kırkayaklar kendi kendinize ortadan kaldırmak, birçok mülk sahibinin çok fazla şansa sahip olduğu bir şey değildir. Reçetesiz satılan böcek ilaçları uygun olmayan şekilde karıştırılırsa veya uygulanırsa insanlar, evcil hayvanlar ve bitkiler için tehlikeli olabilir. İstanbul ilaçlama dan bir profesyonel, yalnızca iç mekan istilasının kaynağını tespit etmekle kalmaz, aynı zamanda dış mekanda kırkayaklar için olası beslenme noktalarının bulunmasına yardımcı olabilir.

Kırkayak İlaçlama

SORULAR  CEVAPLAR

1- Kırkayak türlerinin tümüne Türkiye de rastlayabilir miyiz?

  • Kırkayakların hepsine Türkiye’de rastlanmaz,  zehirli türler genelde daha sıcak ve çöl olan bölgelerdedir.

2- Kırkayak ve çıyanı birbirinden nasıl ayırabiliriz?

  • Kırkayağın halkasında iki çift bacağı vardır çıyanın ise her halkasın da bir çift bacağı vardır. Kırkayak insanları ısırmaz ama çıyan böcekleri canlıları ısırarak zehirler, bu böle olsa da ülkemizde zehirli kırkayak türlerine genelde rastlanmamaktadır.
  •  Kırkayak böceği çıyan böceğinin yanın da masum bir böcektir. Tabi bu da türlerine göre değişiklik gösterebilir.

3- Kırkayaklar genellikle hangi mevsimde görülürler?

  • Kırkayaklar genelde yağmurun bol olduğu bahar aylarında görülmekte ve çoğalmaktadır.

4- Kırk ayak böcekleri ile nasıl mücadele edebiliriz?

  • Bireysel mücadele etkili değildir, profesyonel ilaçlama teknikleri ile mücadele etmek gerekmektedir.

5- Kırkayak haşereleri ne şekilde ürerler?

  • Kırkayaklar yumurtlayarak çoğalırlar.

6- Kırkayak böceklerinden kurtulabilmek için tek kez ilaçlama yeterlimidir?

  • Bu böceklerin barınaklarına ulaşılabilirse yerleri tespit edilebilirse tek kezilaçlama yeterlidir. Tüm çatlaklar, yarıklar yoğun bir şekilde ilaçlanıp bir daha burada barınamamaları için bu çatlak ve yarıklar çok hızlı bir şekilde kapatılmalıdır.

7- Kırkayak böcekleri insanları ısırır mı?

  • Kırkayak ısırmaz çıyanın bazı türleri ısırır.

8- Kırkayak böcekleri ne ile beslenir?

  • Kırkayaklar genelde otçuldurlar fakat etçil olan ve solucan akrep ve diğer böceklerle beslenene kırkayak türleri de vardır.

9- Kırkayak böceklerinin kaç türü vardır?

  • Sekiz bin civarındakırkayak türü olduğu bilinmektedir.

You may also like...

Call Now ButtonHEMEN ARA